Porođaj je jedno od najznačajnijih iskustava u životu žene, ali je često i jedno od najizazovnijih. Uz brojne fizičke promjene koje dolaze s porođajem i oporavkom, javljaju se i razni izazovi poput prilagodbe na majčinstvo, konstantne brige o novorođenčetu, umora i iscrpljenosti, preuzimanja novih odgovornosti, promjena u partnerskoj vezi te svakodnevnog suočavanja s roditeljskim stresorima, uslijed čega mentalno zdravlje novopečenih majki može biti pod pritiskom. Iako je fokus često na fizičkom oporavku nakon porođaja, psihološka dobrobit jednako je važna za oporavak i zdravlje žene. Radi svega navedenog, razdoblje nakon porođaja doista se opravdano naziva četvrtim tromjesečjem, a pritom je važno posvetiti se ne samo fizičkom oporavku, već i onom psihološkom. U nastavku ćemo se osvrnuti na važnost mentalnog zdravlja nakon porođaja i ponuditi nekoliko koraka koji mogu pomoći u očuvanju psihološke dobrobiti.
Razumijevanje emocionalnih promjena
Većina žena doživi emocionalne promjene tijekom ranog poslijeporođajnog razdoblja, što je sasvim normalno. Iznimne hormonalne promjene i fizička iscrpljenost mogu izazvati osjećaj tuge, plačljivosti, promjene raspoloženja, iritabilnost i osjećaj ranjivosti, što se često javlja u obliku poslijeporođajne tuge poznate pod nazivom „baby blues“. To je stanje koje pogađa čak 50-80% žena rano nakon porođaja te obično spontano prođe. S druge strane, unutar cijele prve godine nakon porođaja, može se javiti poslijeporođajna depresija koja je ozbiljnije stanje karakterizirano simptomima poput depresivnosti, gubitka interesa za stvari koje su osobu prije zanimale, izražene krivnje, beznađa, problema koncentracije, promjena u apetitu i spavanju i sl., za koje se preporuča potražiti stručnu pomoć kako bi se simptomi umanjili i olakšali. Važno je osluškivati sebe i prepoznati u kojem trenutku emocionalne promjene otežavaju svakodnevno funkcioniranje za što je dobro potražiti dodatnu podršku bližnjih, ali i stručnjaka.
Traženje podrške
Potražiti pomoć i podršku tijekom ovog razdoblja nije znak slabosti, već hrabrosti, odgovornosti i ljubavi prema sebi. Gotovo je paradoksalno da majke provode cijele dane sa svojom bebom i gotovo nikada nisu same, a mnoge se osjećaju usamljenije nego ikada. Stoga, okružite se ljudima koji vam pružaju emocionalnu podršku, bilo da su to partneri, prijatelji, obitelj, kolege ili dragi susjedi. Razgovaranje o osjećajima može značajno ublažiti stres te omogućiti bolju perspektivu za vaše izazove. Također, savjeti i pomoć od drugih majki koje su imale slična iskustva mogu biti izuzetno korisni u ovom razdoblju. Zapamtite, doista je cijelo selo potrebno da se odgoji dijete, stoga bi traženje pomoći i oslanjanje na bližnje trebalo biti pravilo, a ne iznimka!
Uzimanje vremena za sebe i opuštanje
Nakon porođaja, novopečena mama često je preplavljena neprestanom brigom o bebi i obiteljskim obavezama, no važno je da pritom ne zaboravi na sebe, jer zdrava mama doista je temelj i zdrave obitelji. Uzimanje vremena za sebe, čak i u malim dijelovima dana, može značajno pridonijeti emocionalnoj dobrobiti i blagostanju. To mogu biti trenuci kada uživate u omiljenoj knjizi, toploj šalici čaja, pisanju dnevnika, hobiju, šetnji ili kupki, što pridonosi smanjenju stresa i opuštanju. Dodatne tehnike smanjenja stresa, poput usredotočene svjesnosti (eng. mindfulness) gdje se jača svijest i prisutnost u sadašnjem trenutku, vizualizacije mirnih, sigurnih i opuštajućih mjesta, dubokog trbušnog disanja ili svakodnevnog pisanja dnevnika zahvalnosti koji jača pozitivan način razmišljanja i optimizam, čine jednostavne načine za smanjenje tjeskobe i jačanje psihološke otpornosti. Važno je u svakom danu pronalaziti vrijeme za sebe kako bi ono postalo navika, baš kao i sve druge stvari koje gotovo automatski činimo u danu.
Fizička aktivnost
Redovita fizička aktivnost, poput laganog vježbanja ili šetnje u prirodi, može imati nevjerojatne koristi za mentalno zdravlje. Vježbanje i fizička aktivnost oslobađaju hormone koji poboljšavaju raspoloženje i smanjuju razinu stresa, anksioznosti i depresivnosti. Stoga, počnite polako i postepeno povećavajte intenzitet aktivnosti, u skladu sa svojim mogućnostima i savjetima liječnika.
Spavanje i oporavak
Spavanje je ključno za mentalno zdravlje, ali nakon porođaja, mnoge se žene suočavaju s problemima sa spavanjem zbog brige o bebi. Nedostatak sna može pogoršati raspoloženje stoga pokušajte spavati kad god beba spava i tražite pomoć u čuvanju bebe od partnera ili obitelji kako biste se odmorili. Bližnjima će sigurno biti drago uskočiti i ukrasti koji trenutak s bebom, a vama će koji dodatan sat odmora puno značiti u tom razdoblju.
Postavljanje realnih ciljeva
Novopečene majke si često postavljaju nerealna očekivanja o tome kako bi trebale izgledati ili kako bi trebale obavljati sve obaveze. Važno je postaviti manje, realnije i dostižnije ciljeve i ne opterećivati se savršenstvom. Dozvolite si pogriješiti i opustiti se u tom novom poglavlju života! Težite dovoljno dobrom, a ne savršenom majčinstvu jer ono doista ne postoji (koliko god se kod drugih trava činila zelenija – nije!). Budite nježni prema sebi jer majčinstvo je svima izazov, a učenje kako se nositi s njime je proces u kojem samoprihvaćanje i blagost prema sebi čine bitnu razliku.
Profesionalna pomoć
Ako osjećate da ne možete nositi s vlastitim emocijama i ako se javljaju simptomi koji duže traju, pogoršavaju se ili vam ometaju funkcioniranje, obratite se svom liječniku ili psihologu jer postoje brojni i vrlo učinkoviti tretmani. Zapamtite da niste u tome sami jer se brojne majke suočavaju s izazovima u osjetljivom razdoblju ranog roditeljstva. Traženje pomoći način je brige i ljubavi prema sebi koju zaslužujete. Za informiranje o problemima mentalnog zdravlja u pripremi za roditeljstvo i načinima zaštite mentalnog zdravlja, možete posjetiti web stranicu i društvene mreže Centra za reproduktivno mentalno zdravlje, udruge posvećene dobrobiti trudnica i (budućih) roditelja.
Zaključak
Iako majčinstvo može biti jedno od najljepših iskustava, izazovi koji dolaze s njim mogu biti emocionalno iscrpljujući. Stavljanje prioriteta na svoje mentalno zdravlje, traženje podrške i uvođenje malih, pozitivnih promjena u svakodnevni život mogu biti ključni za oporavak i psihološku dobrobit. Ne zaboravite da ste vi najvažnija osoba u životu svoje bebe, i kada se kvalitetno brinete o sebi, pomažete i sebi i svojoj obitelji.
Autor: dr. sc. Maja Žutić