Iako se često zanemaruje, briga o zubima i oralnom zdravlju izuzetno je važan dio prenatalne skrbi.
Istraživanja kažu kako je loše dentalno zdravlje u trudnoći povezano s preeklampsijom (poremećaj krvnog tlaka u trudnoći), prijevremenim porodom, malom porođajnom težinom i bebama koje imaju povećan rizik od karijesa.
Poznato je kako je trudnoća fiziološko – normalno stanje organizma koje sa sobom nosi promjene, poput hormonalnog disbalansa. Ovaj dio je ključan za dentalno zdravlje.
Promjena hormonalnog sustava može povećati rizik od razvoja bolesti zubnoga mesa kao i razvoja karijesa.
Transdisciplinarnim pristupom svih zdravstvenih djelatnika može se doprinijeti većoj kvaliteti dentalnog zdravlja, pa i samoj prevenciji.
Zubno meso i hormonalne promjene
Općenito, zubno meso kod trudnica podložno je upalama. Zbog hormonskih promjena, primarno promjena u razini estrogena i progesterona u krvi, te u nekim slučajevima loše oralne higijene, lako nastaje krvarenje.
S obzirom na to da spolni hormoni povećavaju osjetljivost zubnog mesa na iritacije, povećava se i pojava gingivitisa (upala zubnog mesa) već oko drugog mjeseca trudnoće.
Kod upale zubnog mesa potrebno je što češće lagano, kružnim pokretima, masirati zubno meso – odnosno prelazak zuba na zubno meso u gornjoj i donjoj čeljusti. Tako će se ukloniti plak koji je zaostao i uzrokovao blagu upalu.
Iako može doći do krvarenja zubnog mesa, to nije razlog da se zubi prestanu četkati. Naprotiv, to je razlog da ih se četka i njeguje što više kako bi se upala smanjila.
Mučnine i povraćanje u trudnoći
Vrlo česta pojava u trudnoći koja utječe na dentalno zdravlje su mučnine i povraćanje. Nakon povraćanja, zube i usta treba blago isprati vodom, a četkanje zubi napraviti tek nakon 30 minuta.
To sprječava oštećenje površine zuba koje mogu izazvati mehaničko četkanje i želučana kiselina koja se vratila u usnu šupljinu, te smanjuje rizik od karijesa.
Također, obratite pozornost na prehrambene trudničke želje jer kiselija i slatka hrana mogu imati loš utjecaj na zdravlje zuba.
Rjeđi oralni problemi u trudnoći
Epulis ili trudnički granulom, ptijalizam (povećano lučenje sline) i povećana pomičnost zubiju su neka od rjeđih stanja koja se mogu javiti u trudnoći, a koja također mogu imati utjecaj na dentalno i oralno zdravlje.
Međutim, uz redovitu i pravilnu oralnu higijenu mogu se prevenirati sve bolesti.
Stomatološki zahvati tijekom trudnoće
Što se tiče bilo kakvih zahvata i sanacije, sve ono što nije hitno preporučuje se odgoditi i planirati u razdoblju od 14. do 34. tjedna trudnoće, kada je to najsigurnije za majku i dijete.
Ako su u ustima prisutne amalgamske (crne) plombe, one se ne mijenjaju za vrijeme trajanja trudnoće.
Anestezija nije štetna, a čak se preporučuje prilikom dentalnog zahvata u trudnoći jer se smatra da je manje štetna od stresa koji trudnica može proživljavati, pogotovo ako ima dentalni strah. Ako je moguće, treba izbjegavati rendgensko zračenje.
Zaključak: Kako održavati oralno zdravlje tijekom trudnoće
Zube treba prati barem dva puta dnevno s pastom koja sadrži fluor, koji je bitan u borbi protiv karijesa. Posebnu pažnju potrebno je posvetiti održavanju međuzubnih prostora, za što mogu pomoći zubni konac, interdentalne četkice ili oralni tuš.
Redovite kontrole kod stomatologa ključne su i potrebne, ne samo tijekom trudnoće, već i prije začeća kako bi se sanirali svi potencijalni problemi na vrijeme.
Autor: Sabina Glavina, dr.med.dent.