Skip to main content
Duda, taj maleni predmet koji izaziva brojne rasprave među roditeljima i stručnjacima, ušla je u svakodnevicu još početkom 20. stoljeća. Prvu gumenu dudu patentirao je manhattanski ljekarnik Christian W. Meinecke 1901. godine. Njegov izum sadržavao je gumeni sisač, štitnik i dršku od tvrde plastike – elemente koje danas prepoznajemo u modernim dudama. Dok neki roditelji smatraju dudu nezamjenjivim saveznikom, drugi ju izbjegavaju zbog mogućih negativnih posljedica. No, što znanost kaže o utjecaju dude na dentalno zdravlje?

Prirodni refleks i umirujući efekt

Bebe se rađaju s urođenim refleksom sisanja koji je ključan za preživljavanje i hranjenje. Sisanje ne pruža samo nutritivnu vrijednost već i umiruje dijete, pružajući osjećaj sigurnosti. Dude varalice postaju koristan alat u trenucima kad beba treba dodatnu utjehu ili smirenje.

Pozitivne strane korištenja dude

  1. Umirujući efekt: Dude pomažu bebi da se osjeća sigurno, pogotovo u stresnim situacijama.
  2. Ublažavanje boli: Kod nicanja zubića, sisač može masirati zubno meso i ublažiti nelagodu.
  3. Smanjenje rizika od iznenadne dojenačke smrti (SIDS): Istraživanja sugeriraju da dude smanjuju rizik od SIDS-a, iako točan mehanizam još nije potpuno jasan.
Međutim, stručnjaci preporučuju da se s uvođenjem dude pričeka dok beba ne savlada dojenje, kako bi mogla razlikovati bradavicu od dude.

Negativni utjecaji na dentalno zdravlje

Dude mogu postati problem ako se koriste neprikladne vrste ili ako se njihova upotreba ne ograniči na određeni vremenski okvir. Dugotrajno korištenje može utjecati na:
  • Razvoj zubi i čeljusti: Prednji otvoreni zagriz, visoko i usko nepce te stražnji križni zagriz samo su neki od mogućih problema.
  • Širinu gornje čeljusti: Dude mogu dovesti do smanjene širine gornje čeljusti, što može utjecati na funkciju zuba i čeljusti u budućnosti.
  • Deformacije usne šupljine i dišnih puteva: Kod preduge upotrebe može doći do trajnih promjena.
  • Upale srednjeg uha: Učestalost ovih infekcija može biti povećana kod djece koja često koriste dudu.

Kako pravilno birati i koristiti dudu?

Ako odlučite ponuditi dudu svojoj bebi, ključni su pravilan odabir i kontrolirana upotreba. Evo nekoliko savjeta:
  1. Birajte ortodontske dude: One imaju tanji i plosnatiji sisač koji omogućava pravilno postavljanje jezika i pomaže bebi da sama stvori vakuum.
  2. Ograničite vrijeme korištenja: Nakon šestog mjeseca, dudu koristite samo za uspavljivanje ili umirivanje u iznimnim situacijama. Idealno bi bilo odviknuti dijete od dude do prve godine, a maksimalno do druge.
  3. Odvikavanje od dude: Postupno smanjujte upotrebu dude kako bi dijete lakše prebrodilo prijelaz. Ako dijete umjesto dude koristi prst, prednost dajte dudi jer je prst teže „izbaciti“.

Lateks ili silikon?

Materijal dude također igra važnu ulogu:
  • Lateks dude: Mekane, elastične, ali podložne deformaciji. Preporučuje se njihova zamjena svakih šest do osam tjedana.
  • Silikonske dude: Izdržljivije, hipoalergene i lakše za sterilizaciju.

Zaključak

Hoćete li koristiti dudu za svoju bebu ovisi o vašim osobnim preferencijama i potrebama vašeg djeteta. No, ako se odlučite na dudu, birajte pažljivo i konzultirajte se sa stručnjacima kako biste osigurali pravilan razvoj zubi i čeljusti vaše bebe. S pravim informacijama, duda može biti koristan alat, ali ključ je u umjerenosti i pravilnoj upotrebi.
Autor: Sabina Glavina, dr.dent.med

Preporučena literatura

  • Cinar DN. “The advantages and disadvantages of pacifier use.” Contemp Nurse. 2004.
  • Jurić H. Dječja dentalna medicina. Jastrebarsko: Naklada Slap, 2015.