fbpx Skip to main content
Prvi posjet ordinaciji dentalne medicine često izaziva pitanja i kod roditelja i kod djece, no s dobrom pripremom, taj susret može biti ugodno iskustvo.
Ono što malo tko zna je da se zametci zuba kod djeteta počinju formirati još u prenatalnoj fazi – već u 6. tjednu trudnoće počinju se razvijati mliječni zubi, a do 4. mjeseca dolazi do njihove mineralizacije. Pred sam kraj trudnoće počinje mineralizacija i trajnih zubi.
Ovi rani procesi naglašavaju važnost dentalne njege od najranije dobi. Međutim, kada je riječ o dentalnom zdravlju, često zaboravljamo važnost pravovremene adaptacije djeteta na ordinaciju dentalne medicine i dentalni tim.
Cilj je smanjiti ili potpuno prevenirati strah kod djece. Naime, mnogi mališani u prvim godinama života razvijaju tzv. “strah bijelih kuta” zbog čestih posjeta pedijatru i cijepljenjima.
Ovaj strah, iako medicinski poznat kao reakcija povezana s povišenim krvnim tlakom, kod djece se manifestira kao nelagoda i nesigurnost.
U kombinaciji s negativnim percepcijama koje se često vežu uz doktore dentalne medicine i sam prostor ordinacije, dijete može doživjeti cijelu situaciju kao stresnu i preplavljujuću, što može dovesti do nesuradnje.
Zbog toga je iznimno važno dijete od rane dobi uvoditi u posjete dentalnim pregledima,edukacijama i preventivnim zahvatima. Preporuka je da prvi pregled obavite već kada nikne prvi zub, a najkasnije do prve godine djetetova života. Na taj pregled uputit će vas izabrani pedijatar.

Što očekivati na prvom pregledu?

Tijekom prvog posjeta roditelji će dobiti važne informacije o pravilnoj prehrani, redoslijedu nicanja mliječnih zuba, načinu održavanja prvih zubića, kao i o tome kada i kako uvesti četkicu i pastu za zube.
Edukacija roditelja ključna je za postavljanje temelja zdravih dentalnih navika. Osim toga, dijete će dobiti priliku upoznati prostor ordinacije i članove dentalnog tima, čime će se smanjiti osjećaj nepoznatog i nesigurnost.
Ako prvi pregled obavite malo kasnije (najkasnije do treće godine, kada bi svi mliječni zubi trebali biti u ustima), doktori dentalne medicine će prilagoditi razgovor djetetovoj dobi.
Korištenje jednostavne i prijateljske terminologije pomaže djetetu da razumije što će se događati. Na primjer, može se razgovarati o tome zašto i kako peremo zube, a dijete će se upoznati s opremom i postupcima kroz igru i interakciju. Pregled usne šupljine može uključivati ogledalo i sondu, ali samo ako dijete pokaže spremnost za suradnju.

Kako pripremiti dijete za prvi posjet?

Priprema djeteta za prvi posjet dentalnoj ordinaciji može značajno umanjiti strah i nelagodu. Roditelji trebaju koristiti pozitivnu terminologiju, npr. reći da se zubi „tuširaju“ kako bi bakterije „pobjegle“, umjesto da koriste riječi poput “bušenje” ili popravak.
Također, važno je naglasiti da su doktori dentalne medicine prijatelji koji pomažu da zubi ostanu jaki i zdravi. Time stvarate pozitivan stav kod djeteta prema posjetima ordinaciji.
Ako se dogodi da dijete pokaže otpor na prvom pregledu, nemojte forsirati situaciju. Umjesto toga, zakažite novi termin. U međuvremenu, razgovarajte s djetetom o važnosti zubi, igrajte se sa plišanim igračkama posjeta ordinaciji i pokažite pozitivan primjer.
Na primjer, možete zajedno ići na vašu kontrolu kako bi dijete vidjelo da je posjet zubaru normalan i bezbolan.

Zaključak

Ako još niste, odaberite doktora dentalne medicine za svoje dijete i naručite se na prvi pregled prije nego što se pojavi neki problem. Redovite kontrole i adekvatna dentalna higijena od ključne su važnosti za zdravlje djetetovih zuba. Budite strpljivi i dosljedni jer će se trud
isplatiti.
Briga o dentalnom zdravlju nije samo stvar sadašnjosti, već i ulaganje u zdravu budućnost.
Literatura:
Jurić H. Dječja dentalna medicina. Jastrebarsko: Naklada Slap, 2015.
Sabina Glavina, dr.med.dent.