Već unutar sat vremena od rođenja, novorođenčad počinje usmjeravati svoju pažnju prema ljudskim licima, pokušavajući oponašati jednostavne facijalne ekspresije. Ova prirodna sklonost prema imitaciji postavlja temelje za jedan od najvažnijih alata za učenje. Na osnovnoj razini, imitacija pomaže bebama shvatiti da su povezane s drugima, stvarajući temelj za socijalnu interakciju.
No, zanimljivo je da imitacija ne prestaje samo na trenutnoj reakciji – ona također uključuje i odgođeno oponašanje, što je ključno za razvoj pamćenja. Primjerice, devetomjesečna beba može oponašati jednostavan postupak, poput pritiskanja gumba, čak i dan nakon što je to vidjela. S godinama, djeca postaju sve sposobnija za pohranu i kasniju reprodukciju radnji. Oko 12. mjeseca djeca mogu oponašati ono što su vidjela prije čak četiri tjedna, a djeca od 16 mjeseci mogu zapamćena postupke ponoviti i nakon nekoliko mjeseci. Ova vrsta odgođenog oponašanja igra ključnu ulogu u razvoju neverbalne komunikacije i rituala, kao i u formiranju dubljih socijalnih veza.
Imitacija sama po sebi ne bi bila toliko interesantna da ne utječe na brojna razvojna područja – kognitivni, socijalni, emocionalni i govorno-jezični. Iznimno važan aspekt ove sposobnosti nalazi se u neuralnim promjenama koje se događaju u mozgu, što su istraživači zabilježili pomoću EEG-a. Naime, mozak ne reagira samo kad beba sama izvodi neku radnju, poput pritiskanja gumba, već i kada samo promatra drugu osobu koja obavlja isti postupak. Oponašanje, dakle, nije samo refleksna reakcija, već složena mentalna aktivnost koja doprinosi formiranju našeg razumijevanja svijeta.
Što to znači za kliničare?
Kroz ponavljanje djeca uče i bolje razumiju svijet oko sebe. Kako bi im u tome olakšali i potaknuli razvoj imitacije, kroz igru možemo ponavljati:
pokrete i različite motoričkih aktivnosti
riječi, fraze, pjesmice
svakodnevne, rutinske radnje
Autori su:
Iva Barić, mag.physioth.
Bruna Bašić, mag.rehab.educ. et mag.cin.
Literatura:
Jones S. (2017). Can newborn infants imitate?. Wiley interdisciplinary reviews. Cognitive science, 8(1-2), 10.1002/wcs.1410. https://doi.org/10.1002/wcs.1410
Marshall, P. J., & Meltzoff, A. N. (2014). Neural mirroring mechanisms and imitation in human infants. Philosophical transactions of the Royal Society of London. Series B, Biological sciences, 369(1644), 20130620. https://doi.org/10.1098/rstb.2013.0620