Skip to main content
Travanj je mjesec u kojem svijet glasno i jasno progovara o autizmu – o njegovim izazovima, bogatstvu različitosti i važnosti inkluzije. Središnji datum, 2. travnja, obilježava se kao Svjetski dan svjesnosti o autizmu, utemeljen od strane Generalne skupštine UN-a. Ovogodišnja poruka „Nismo nevidljivi“ podsjetnik je svima da potrebe osoba s poremećajem iz spektra autizma, kao i njihovih obitelji, moraju biti vidljive, prepoznate i podržane u svakom segmentu društva.
Autizam nije bolest – to je neurorazvojni poremećaj koji traje cijeli život. Zbog širokog raspona simptoma i izražavanja, koristi se izraz spektar. Upravo zato kažemo:
“Ako ste upoznali jednu osobu s autizmom, upoznali ste – samo jednu osobu s autizmom.”
Unutar spektra nalazimo i dijagnoze poput Aspergerovog sindroma, Rettovog sindroma, dječjeg dezintegrativnog poremećaja te nespecificiranih pervazivnih razvojnih poremećaja. Kod većine osoba prisutne su teškoće u komunikaciji, socijalnim odnosima te ponavljajuća i ograničena ponašanja. No važno je znati – nema univerzalne slike autizma. Dapače, simptomi se ponekad prikrivaju i ostaju neprepoznati (posebno kod žena).
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (2024.), u Republici Hrvatskoj živi 6.125 osoba s dijagnozom PSA, od čega njih 1.384 u Zagrebu. Rastuće brojke govore o većoj osviještenosti i dijagnostici, ali ukazuju i na nedostatnu podršku – osobito u područjima rane intervencije, obrazovanja, zapošljavanja i skrbi za odrasle osobe..
U cijelom procesu, roditelji su često prvi koji primijete odstupanja u razvoju svog djeteta, prvi traže odgovore i najčešće sami postaju koordinatori podrške. Njihova uloga je ključna, no bez suradnje sa stručnjacima i sustavnom podrškom zajednice, osjećaj izoliranosti postaje svakodnevica.
Autizam ne staje na simbolima – plava boja i puzzla jesu globalni znaci prepoznavanja, ali istinska promjena dolazi kroz konkretne akcije:
  • dostupnu dijagnostiku,
  • uključivo obrazovanje,
  • prilike za zapošljavanje,
  • sustavnu podršku kroz sve životne faze.
Osobe iz spektra autizma žive među nama – u našim vrtićima, školama, na radnim mjestima. Na nama je da stvorimo prostor u kojem će moći razvijati svoje potencijale, biti prihvaćeni, poštovani i uključeni – baš takvi kakvi jesu.
Autor:
Bruna Bašić, mag.rehab.educ. et mag.cin.
Izvori:
  1. Cepanec, M., Šimleša, S. i Stošić, J. (2015). Rana dijagnostika poremećaja iz autističnog spektra – Teorija, istraživanja i praksa. Klinička psihologija, 8 (2), 203-224.
  2. United Nations General Assembly. (2008). World Autism Awareness Day: Resolution adopted by the General Assembly (A/RES/62/139). United Nations.