Skip to main content
U desetoj epizodi serijala “Znanost od Začeća” tema je SENDD, sustav za detekciju atipičnog, neurorizičnog razvoja koji se temelji na umjetnoj inteligenciji. Gosti su dr.sc. Goran Krakar, dr.med, specijalist pedijatrije, subspec. dječje neurologije i Tomislav Strgar, voditelj AI sektora TIS grupe.
Kroz razgovor s voditeljicom Dorom, dr. Krakar je objasnio kako sustav SENDD omogućuje ranu detekciju neurorazvojnih odstupanja kod djece, čime se povećava mogućnost pravovremene intervencije i boljih dugoročnih ishoda. Tomislav Strgar pojasnio je tehnološku stranu sustava, istaknuvši kako umjetna inteligencija analizira obrasce razvoja i prepoznaje potencijalne rizike brže nego klasične metode.
Naglasak epizode stavljen je na važnost rane dijagnostike i podrške roditeljima kroz upotrebu inovativnih tehnologija. Stručnjaci su podijelili primjere iz prakse i objasnili kako se ovakvi sustavi mogu integrirati u postojeći zdravstveni sustav radi boljeg praćenja dječjeg razvoja.
Epizoda pruža dublji uvid u budućnost medicine i tehnologije, otvarajući važna pitanja o etici i primjeni umjetne inteligencije u zdravstvu. “Znanost od Začeća” nastavlja s relevantnim temama koje povezuju znanost i svakodnevni život, donoseći korisne informacije roditeljima i stručnjacima.
Autor:
Bruna Bašić, mag.rehab.educ. et mag.cin